Ból zęba

Ból zębów zdarza się niemal każdemu z nas. Może on wynikać z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, która doprowadziła do próchnicy albo reakcji nadwrażliwych zębów na zimne czy ciepłe potrawy. Nie należy lekceważyć takiego bólu, nieleczone ubytki mogą prowadzić bowiem do zakażeń i problemów z dziąsłami.

Ból może być samoistny lub wystepować pod wplywem jakiegos bodzca takiego, jak ciepło, zimno lub nacisk. Może mieć charakter stały i napadowy, pulsujący oraz kłujący. Ważne jest rozpoznanie natężenia bólu i określenie go na skali silny – słaby. Istotne jest jego ewentualne promieniowanie. Udzielenie odpowiedzi na zadane przez stomatologa pytania pozwolą na ustalenie przyczyny bólu.

Pamiętajmy, że gdy tylko poczujemy ból zęba należy skontaktować się ze stomatologiem. Pozwoli to uniknąć poważnych komplikacji i ewentualnych ekstrakcji lub leczenia endodontycznego.

Poza łykaniem środków przeciwbólowych można spróbować trzymać w ustach przez jakiś czas zimną wodę lub zimny napar z mięty. Sprawdzoną metodą jest ssanie kostek lodu czy przykładanie zimnych kompresów do opuchniętych policzków.