Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to specjalność poświęcona naszym najmłodszym pacjentom. Zdajemy sobie sprawę jak istotne są pierwsze wizyty dziecka w gabinecie i jak ogromny wpływ mają one na dalszy proces leczenia.

Niestety, nadal zbyt wielu rodziców uważa, że w zęby mleczne u dzieci nie warto inwestować, gdyż i tak same wypadną. To poważny błąd, który odbije się niekorzystnie na stałym uzębieniu i na ogólnym zdrowiu dziecka. O zęby mleczne należy dbać równie troskliwie jak o stałe. Zdrowe powinny pozostać w buzi dziecka mniej więcej do 10 roku życia. Luki powstałe po usunięciu zaniedbanych mleczaków mogą przyczynić się do tego, że zęby stałe wyrosną krzywo lub w nieprawidłowym miejscu łuku zębowego.

Jeśli dziecko przyjdzie po raz pierwszy do dentysty z zaniedbanymi, bolącymi ząbkami, zawsze będzie sobie kojarzyło wizyty w gabinecie z bólem i łzami. Dlatego warto odwiedzić stomatologa wtedy, gdy w buzi malucha nie dzieje się nic złego. Lekarz jedynie obejrzy ząbki, pokaże urządzenia w gabinecie, a na pożegnanie da symboliczny prezencik. Po takiej wizycie dziecko nie będzie się bało następnej.

Pierwszy raz idziemy do dentysty, gdy skończy dwa lata. Jeśli jednak na ząbkach pojawiają się jakieś plamki, przebarwienia, lub też dziecko krzywi się podczas jedzenia, to odwiedzamy stomatologa wcześniej.

Podsumowując:

  • Rozmawiaj z dzieckiem w domu na temat przebiegu wizyty w gabinecie. Unikaj słowa „ból”, „to nic nie boli”, etc.
  • Przyprowadź swoją pociechę na pierwszą wizytę gdy nie ma ona żadnego widocznego problemu, szczególnie bólu
  • Zaplanuj wizytę, gdy dziecko nie jest śpiące, zmęczone, w najlepszej dla niego porze dnia